Język:
Language PL Language EN
Waluta:
0

Jakie świece do silników LPG?

Andrzej Siedlik
8733
« powrót

Samochody wyposażone w instalację gazową muszą sprostać trudniejszym warunkom pracy niż w przypadku kiedy do jazdy wykorzystują wyłącznie benzynę. W szczególności duży wpływ mieszanki propan butanu zauważyć można w stosunku do układu zapłonowego. Największą częstotliwość problemów z zapłonem odnotowuje się zimową porą, jednak o elementy takie jak świece zapłonowe należy odpowiednio dbać przez cały rok.

Wpływ na to ma kilka czynników, jednak najważniejszym z nich jest charakterystyka mieszanki propan-butanu. A w szczególności wyższa temperatura spalania niż w przypadku paliwa, którym jest benzyna. Nie warto na zapas jednak martwić się częstszymi wymianami świec czy większą podatnością układu zapłonowego na awarie. Producenci świec, obserwując coraz większą popularność samochodów z instalacją LPG, wprowadzili do swojej oferty specjalne świece o dłuższej żywotności oraz parametrach dopasowanych do tej mieszanki gazów.

W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czy ich zakup jest z ekonomicznego punktu opłacalny. Jak wpłynie to na charakterystykę pracy silnika oraz co najważniejsze czy ich montaż jest konieczny.

Świece do gazu

świeca ngkNa temat świec do samochodów do gazu istnieją podzielone zdania. Dalej duża część warsztatów woli pozostać przy świecach rekomendowanych przez producentów samochodów, a świece przeznaczone do gazu uważają jedynie za chwyt marketingowy.

Jednak coraz większe grono mechaników docenia to rozwiązanie ze względu na mniejszy opór elektryczny, zapłon jest szybszy i łatwiejszy. Ma to związek z tym, z jakiego materiału wykonane są świece. Renomowani producenci stosują w swoich produktach materiały takie jak platyna czy iryd, które posiadają wysokie temperatury topnienia, przez co możliwe jest zastosowanie cieńszych elektrod niż w przypadku klasycznych świec.

Świece do LPG - cena

Kryterium ceny jest kluczowym czynnikiem przy wyborze świec, a w przypadku tych określanych mianem do gazu cena jest odczuwalnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych i zalecanych przez producenta modeli. Jeśli jednak cena nie jest dla ciebie żadnym wyznacznikiem, polecamy wybrać produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić z całą pewnością firmy takie jak NGK czy BOSCH.

Przewody zapłonowe

Powstały również specjalne linie przewodów zapłonowych do samochodów gazowych. Jednak tutaj również istnieje teoria, że jest to jedynie chwyt marketingowy, mający na celu wyciągnięcie dodatkowych środków od kierowców samochodów z instalacją LPG.

Trudno powiedzieć ile w tym prawdy, ale z całą pewnością w droższych przewodach zapłonowych dedykowanych do instalacji gazowych, znaleźć możemy dużo bardziej odporny na charakterystykę pracy rdzeń. Najczęściej dostępne są kable z:

  • rdzeniem węglowym,
  • rdzeniem miedzianym,
  • rdzeniem ferrytowym.

Za najlepsze uważane są właśnie kable z rdzeniem ferrytowym (ferromagnetycznym), gdzie odnotowywane są najmniejsze spadki napięcia, dzięki czemu zapłon możliwy jest nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Ważny również jest oplot, który powinien być wykonany z materiału odpornego na warunki atmosferyczne czy kontakt z olejami oraz smarami.

Co ile wymieniać przewody zapłonowe?

Przewody zapłonowe, o czym wiele osób zapomina to również elementy eksploatacyjne, o które trzeba od czasu do czasu zadbać. Powinno się co jakiś czas sprawdzić, czy nie są narażone na długotrwałe działanie olejów, czy smarów, bo to może obniżać ich żywotność. Do tego sprawdzenie, czy nie są zawilgocone może mieć zbawienny wpływ na czas ich eksploatacji. Tutaj ważne jest stosowanie się do zaleceń producentów, którzy często podają odmienne wartości. Jednak w przypadku samochodów wykorzystujących benzynę jako paliwo, warto na wymianę zdecydować się po przejechaniu od 50 000 kilometrów do 80 000 kilometrów. W przypadku gdy nasz samochód porusza się wykorzystując gaz LPG, musimy na ten zabieg zdecydować się wcześniej.

(4.6/5), głosów: 18
Ocena strony
« powrót
Copyright © 2013-2021 P.H.U. LPG AUTO GAZ
Realizacja artnex.pl
X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
19 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.