Język:
PL EN
Waluta:
0

Czy warto zakładać instalację LPG?

Andrzej Siedlik
2116
« powrót

Okres wakacyjny powoli dobiega końca, jednak według analiz nie możemy spodziewać się obniżki cen paliwa na stacjach, tak jak miało to miejsce w analogicznych latach w tym okresie. Niemal każdy kierowca, odwiedzający Polskie stacje, przyzwyczaił się do cen daleko wykraczających ponad 5 zł za litr benzyny bezołowiowej.

Szukając tańszych rozwiązań coraz większa liczba kierowców rozważa założenie instalacji LPG do swojego samochodu. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwinąć wątpliwości związane z założeniem instalacji oraz sprawdzimy, po jakim czasie amortyzują się koszty jej założenia.

Tankowanie gazu LPG

Instalacja gazowa w każdym samochodzie?

Niemal każdy samochód, nadaje się do tego, aby założyć w nim instalację gazową. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że część silników gorzej znosi współpracę na mieszance propanu i butanu. Warto przed zainstalowaniem, zasięgnąć opinii eksperta zajmującego się zakładaniem instalacji, czy akurat nasz samochód wyposażony w określony typ silnika współpracuje z instalacją gazową, nie zmniejszając żywotności poszczególnych elementów.

W poszukiwaniu informacji można posiłkować się opiniami znalezionymi na forach tworzonych przez użytkowników danej marki samochodu, czy wśród zaprzyjaźnionych mechaników. Jednak ostateczną decyzję, polecamy podjąć po odwiedzeniu przynajmniej dwóch niezależnych zakładów zajmujących się montażem LPG.

Koszty założenia instalacji LPG

Na to pytanie każdy z posiadaczy samochodu może uzyskać odpowiedź, która w znaczący sposób będzie różniła się od siebie. Na koszt instalacji w konkretny sposób wpływa rodzaj silnika znajdującego się w pojeździe. Jeśli jeździsz samochodem starszym z jednopunktowym wtryskiem paliwa, koszt instalacji będzie mniejszy niż w przypadku nowszych modeli samochodów wyposażonych w wielopunktowe wtryski paliwa, czy modele posiadające turbo.

Silniki z jednopunktowym wtryskiem paliwa

W zależności od materiałów użytych w instalacji oraz tego, jaki typ silnika posiadamy, koszt instalacji może wynieść ok. 1600 zł za podstawową instalację w samochodach z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Warto zadbać o dodatkowy układ sterujący, w celu zapewnienia jak najlepszej mieszanki paliwowej, wpłynie to pozytywnie na kolektor.

Nowsze modele samochodów

Posiadaczom modeli samochodów z wielopunktowym wtryskiem paliwa, najczęściej zaleca się założenie instalacji sekwencyjnej z bezpośrednim wtryskiem gazu. Takie instalacje są jednymi z najbezpieczniejszych i w najmniejszym stopniu wpływają na żywotność silnika. Jednak wraz z precyzją działania i wysoką jakością instalacji wzrastają koszty założenia takiej instalacji. Cena tej instalacji uzależniona będzie od wyboru części, jak również samego kosztu pracy specjalisty.

Sekwencyjna instalacja gazowa to wybór dla zdecydowanie młodszych i nowocześniejszych modeli samochodów, a jej koszt może wahać się od 2000 zł do często kwot przekraczających 3500 zł.

Dopasowanie instalacji do silnika

O wyborze typu instalacji do twojego samochodu powinien decydować specjalista zajmujący się montażem. To on odpowiada za jej poprawne zamontowanie, dokładne ustawienie, a w późniejszym okresie za jej serwisowanie. Warto udać się do zakładu specjalizującego się tylko w zakładaniu instalacji gazowej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że monter wybierze optymalne ustawienia dostosowane do naszego samochodu. Decydując się na wybór warsztatu, nie kierujmy się ceną a opiniami o warsztacie i rzetelnością montażysty. Ważne nie tylko jest wybranie wytrzymałych i wysokiej jakości części, ale również dobranie odpowiedniego zbiornika LPG, miejsca wlewu czy choćby samego przełącznika.

 

Kiedy zaczniesz oszczędzać?

Przedstawiliśmy przedziały cenowe za instalację wraz z montażem, jednak warto sprawdzić, kiedy te koszty nam się zwrócą oraz na jak duże oszczędności można liczyć. Roczne przebiegi, jak i czas, który zamierzamy eksploatować pojazd, mają wpływ na to czy instalacja będzie opłacalna.

Jak policzyć koszty?

Policzenie, po jakim czasie instalacja nam się zwróci, nie powinno sprawić nikomu żadnego problemu. Pierwszą czynnością jest określenie, ile benzyny spala samochód podczas 100 km trasy.

W naszych wyliczeniach przyjęliśmy, że samochód spala 9 litrów benzyny 95 w cyklu mieszanym. Cena za benzynę jest średnią kwotą, jaką kierowcy płacili na stacjach w ostatnim tygodniu sierpnia - 5,14 zł za litr. Co daje nam kwotę 46,26 zł za każde przejechane 100 kilometrów.

W przypadku instalacji gazowej potrzebne będzie około 11 litrów gazu na tym samym dystansie. Cena za gaz w adekwatnie tym samym okresie wynosiła średnio 2,28 zł, co daje nam 25,08 zł za 100 kilometrów.

 

Na każdych 100 kilometrach przejechanych na gazie zostaje nam w portfelu 21,18 zł.

Montując instalacje sekwencyjną za 2000 zł, zwraca się nam ona już po przejechaniu ok. 9 tysięcy kilometrów.

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić: kalkulator LPG.

Większe przebiegi = większa oszczędność

Instalacja samochodowa będzie ogromną oszczędnością dla domowego budżetu w przypadku kierowców, którzy w ciągu roku pokonują dystanse sięgające kilkunastu tysięcy kilometrów i więcej. Policz jak wiele zaoszczędzić może twoja rodzina!

(5/5), głosów: 25
Ocena strony
« powrót
Copyright © 2013-2021 P.H.U. LPG AUTO GAZ
Realizacja artnex.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasza witryna może działać lepiej. Rozumię

X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
11 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.