Język:
PL EN
Waluta:
0

Dlaczego samochód z LPG zużywa benzynę?

Andrzej Siedlik
25644
« powrót

Wielu kierowców błędnie uważa, że samochody wyposażone w instalacje LPG nie zużywają benzyny poza momentami, w których następuje rozruch silnika. Jednak są sytuacje, które tego wymagają. W tym artykule wytłumaczymy, dlaczego podczas tankowania gazu, nie powinniśmy zapominać o tankowaniu niewielkich ilości benzyny, ale też o błędach wprowadzających w błąd kierowców.

Obniżanie się wskaźnika poziomu paliwa w zbiorniku

Wyobraźmy sobie sytuację, w której pokonujemy dłuższe trasy i zauważamy, że na początku podróży wskazówka oznaczająca stan benzyny w zbiorniku była w innym położeniu niż po zakończeniu jazdy. Wielu kierowców błędnie uważa, że jest to błąd wynikający z ich winy i oznaczający zwykły czynnik ludzki dotyczący przełączenia się na mieszankę propan-butanu. Nie zawsze jednak obniżenie się wskazówki jest związane z zużyciem benzyny w trakcie jazdy a ze zwykłym błędem związanym z elektroniką samochodową i jej czujnikami.

Dla mniej doświadczonych kierowców może być to ogromnie mylące, jednak często zwykły błąd związany z zużyciem paliwa polega na błędzie elektroniki i czujników w samochodzie, a nie na faktycznym wykorzystaniu benzyny jako paliwa, wykorzystywanego do napędzania samochodu. Mimo tego, że pracownicy warsztatu powinni poinformować o takiej możliwości lub zastosować rozwiązania temu zapobiegające, to często z czystego doświadczenia zapominają o takim fakcie.

Czujniki poziomu paliwa nie działają?

Chociaż może wydawać się, że jest to wina czujników, zamontowanych w samochodzie i wystarczy ich wymiana, by problem zniknął, to problem wydaje się bardziej trywialny. Ma to związek z tym, jak liczone jest w naszym samochodzie zużycie paliwa. Jeśli inżynierowie projektujący samochód nie wykorzystali możliwości zainstalowania czujnika na pływaku w zbiorniku paliwa, a wybrali rozwiązanie z przepływem paliwa przez wtryski paliwa, to odczyty związane z zużyciem paliwa będą różne.

Mimo że przez wtryski doprowadzana jest mieszanka propan-butanu, a nie paliwo, to czujnik odpowiedzialny za stan paliwa wariuje i uznaje, że do silnika podawana jest dalej benzyna, co wiąże się z jej “ubywaniem z baku”. Samo otwarcie wtrysków paliwa jest liczone jako czas, w którym podawana jest benzyna, a co za tym idzie, cały czas nam jej ubywa. Na ten problem narażeni są najbardziej właściciele samochodów pochodzących z Francji, chociaż nie tylko samochody pochodzące z tego kraju stosują takie rozwiązania. Warsztaty mają możliwość wprowadzania rozwiązań niwelujących ten “problem” jednak jest to dodatkowy koszt, na który właściciele warsztatów niezbyt chętnie się decydują, ponieważ nie chcą podnosić ceny za zainstalowanie dodatkowych czujników przy okazji zakładania instalacji LPG.

Jak zniwelować błędne wskazania poziomu paliwa?

Wiele dobrych zakładów z doświadczeniem w montowaniu instalacji LPG decyduje się na zamontowanie specjalnych programów potocznie zwanych emulatorami. Są one odpowiedzialne za oszukanie czujników i sztuczne tankowanie samochodu, mimo faktycznego braku wykonania tej czynności. Możliwe jest wykonanie zmian w ustawieniach sterownika, odpowiedzialnego za wskazania poziomu paliwa. Co więcej, aby sprawdzić rzeczywisty stan paliwa, najprostszy sposób polega na przejechaniu średniej długości odległości i zgaszenie samochodu oraz jego ponowne odpalenie po kilku minutach odczekania. W niektórych modelach samoczynnie wskazania czujników są w miarę dokładne, jeśli występuje określona różnica zużycia między czujnikiem zamontowanym na pływaku a drugim zamontowanym na wtryskach.

Czy odczyty zużycia paliwa zawsze są błędne?

Oczywiście istnieją przypadki, że samochody zużywają niewielką ilość benzyny, poruszając się na LPG. Dzieje się tak w samochodach, które są intensywnie eksploatowane, wykorzystywana jest w nich niemal ich cała moc. Ma to miejsce w samochodach z dotryskiem benzyny, który w zależności od sposobu eksploatacji wykorzystuje dawki benzyny zależne od poziomu “eksploatacji samochodu”. Wysokie prędkości w połączeniu z dużymi obrotami wpływają na delikatnie zwiększone zużycie benzyny mimo jazdy na LPG. To zużycie również zauważymy na wskazaniach poziomu zbiornika.

Jeśli martwisz się, że twój samochód mimo założonej instalacji dalej pobiera benzynę, to w większości przypadków, nie masz się czym przejmować. Najczęściej to błędne wskazania czujnika są za to odpowiedzialne.

(4.4/5), głosów: 35
Ocena strony
« powrót
Copyright © 2013-2022 P.H.U. LPG AUTO GAZ
Realizacja artnex.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasza witryna może działać lepiej. Rozumiem

X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
9 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.