Język:
PL EN
Waluta:
0

Jak przygotować się na wakacyjny wyjazd?

Andrzej Siedlik
2820
« powrót

Przełom czerwca i lipca to początek sezonu wakacyjnego w Polsce. Szkoły skończyły już zajęcia, w zakładach pracy, firmach czy urzędach pracownicy zaczynają urlopy. Jest to doskonały czas również dla posiadaczy samochodów z instalacjami gazowymi, którzy planują krajowe czy zagraniczne podróże wakacyjne i wypoczynek. Cena gazu w handlu detalicznym wahała się w granicach 2,15 zł do 2,25 zł za litr, przy cenach paliwa sięgających 5,30 zł do nawet 5,40 zł (dane z portalu e-petrol.pl). 95 na stacjach była droższa niemal o 60%, a jak wiemy w sezonie wakacyjnym, nie możemy liczyć na duże zmiany, dlatego właśnie posiadanie LPG w samochodzie to realne oszczędności.

Sprawdź stan techniczny samochodu i instalacji

Niezależnie czy zamierzasz obrać za kierunek wakacji polskie morze, góry czy zdecydujesz się na wyjazd zagraniczny, warto przyjrzeć się instalacji przed dłuższą trasą. Pierwszą rzeczą, na którą radzą zwrócić uwagę właściciele serwisów, są filtry LPG. Szczególnie jeśli nie były dawno wymieniane, ich wymiana może okazać się konieczna. Jest to relatywnie niski koszt, dzięki czemu nie odczujesz tego na budżecie wakacyjnym.

Kolejnym elementem są świece zapłonowe, które pomogą w spalaniu kiepskiej jakości mieszanki LPG. O ile tankując w swojej okolicy, znamy stacje benzynowe i mamy pewną wiedzę na temat jakości paliw na nich sprzedawanych, to będąc na wycieczce zagranicznej, może okazać się, że trafimy na stację, na której mieszanka propan butanu, ma zdecydowanie gorsze właściwości.

Układ chłodzenia w samochodach z instalacją LPG jest mocniej obciążony. Szczególnie latem, kiedy z nieba leje się skwar, może dojść do przegrzania się płynu podczas jazdy lub jego wycieki. Warto sprawdzić nie tylko stan płynu chłodniczego, ale również kontrolować jego ubytki.

Czy zawsze tankować do pełna?

Instalacje LPG wyposażone są w zawór zapobiegający przekroczeniu 80% jego pojemności. Zawór ten jest konieczny ze względu na to, że gaz pod względem zmiennych temperatur zmienia swoja objętość. Jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń montowanych w LPG, ale zawór również może zostać uszkodzony. Aby sprawdzić, jak funkcjonuje ten w twoim samochodzie proponujemy prosty test. Warto zatankować gaz do pełna, zużyć go do zera, a następnie zatankować raz jeszcze do odbicia zaworu. W ten sposób sprawdzisz ile gazu, może zostać zatankowane, jeśli ilość litrów jest zbliżona do 80% całkowitej pojemności pojemnika, to oznacza, że zawór funkcjonuje prawidłowo.

Choć pytanie może brzmi przewrotnie, warto zatankować samochód do pełna… ale benzyny bezołowiowej 95. Pytanie, gdzie tutaj oszczędność? Jej nie uświadczymy, chodzi wyłącznie o nasz komfort podróżowania. Jak wszyscy wiedzą auta z instalacją LPG, wymagają niewielkiej ilości benzyny np. podczas rozruchu silnika. Jednak chodzi tutaj o poczucie bezpieczeństwa w przypadku kiedy instalacja uległa awarii. Dzięki pełnemu bakowi paliwa spokojnie dojedziemy do najbliższej stacji, serwisu LPG, lub mechanika samochodowego gdzie można usterkę naprawić. Przypadki takie są bardzo rzadkie, ale warto ubezpieczyć się na każdą okoliczność.

Wczasy zagraniczne - nie zapomnij o końcówkach

Osoby, które od niedawna posiadają samochód z instalacją LPG lub te, które wcześniej nie wyjeżdżały za granicę naszego kraju takim pojazdem mogą być zdziwione, odwiedzając zagraniczne stacje paliw. W zależności od kraju, w którym się znajdziemy, mogą być nam potrzebne odpowiednie końcówki, by zatankować gaz LPG. W Europie występuje aż 6 najczęściej spotykanych końcówek, nawet w obrębie jednego kraju mogą się one różnić. Są to:

  • Adapter Włoski,
  • Adapter Holenderski - Bayonet,
  • Adapter Rosyjski,
  • Przejściówka ACME,
  • Przejściówka Euro Connector.

Więcej o końcówkach w Europie przeczytasz w naszym poprzednim wpisie blogowym “LPG w Europie - O różnych końcówkach słów kilka”.

Nie wszystkie stacje benzynowe wyposażone są we wszystkie przejściówki. Dlatego warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem zagranicznym, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Podsumowanie

Wyjazd wakacyjny samochodem napędzanym mieszanką propan-butanu może okazać się zbawienny dla naszego portfela. Przy różnicach cen sięgających niemal 60% jest to doskonały sposób, aby zaoszczędzić na kosztach transportu, nie tracąc wyjątkowego komfortu podróży. Warto jednak zadbać o wcześniejsze sprawdzenie stanu technicznego instalacji. Warto udać się nawet na przegląd, który pozwoli na odkrycie wszelkich wad i usterek, które szybko można poprawić przed wyjazdem. Nie zapominajmy też o poczytaniu o przepisach obowiązujących kierowców z instalacją LPG w kraju, do którego zmierzamy. Na koniec pozostaje nam życzyć długich, udanych i bezpiecznych wyjazdów na wakacje.

(5/5), głosów: 7
Ocena strony
« powrót
Copyright © 2013-2021 P.H.U. LPG AUTO GAZ
Realizacja artnex.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasza witryna może działać lepiej. Rozumię

X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
13 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.