Język:
PL EN
Waluta:
0

Wszystko, co musisz wiedzieć o homologacji butli LPG

Andrzej Siedlik
28165
« powrót

Samochody wyposażone w instalację LPG stają się coraz popularniejsze. Od kilku lat widzimy rosnący popyt zarówno na samochody wyposażone w fabryczną instalację jak również na usługi montażu instalacji. Coraz większa świadomość ekologiczna, chęć ograniczenia kosztów codziennych podróży i coraz wyższa jakość instalacji sprawia, że na decyzję o montażu decydują się zarówno kierowcy samochodów starszych jak i tych, które niedawno zjechały z linii produkcyjnej. O ile odpowiednio dbamy o instalację, na czas wymieniamy elementy eksploatacyjne i przeprowadzamy niezbędne przeglądy, to sama instalacja może służyć nam przez wiele lat. Jednak należy pamiętać, że każda z części ma swoją żywotność. W dniu dzisiejszym postaramy się przybliżyć kwestię legalizacji butli LPG. Jak można tego dokonać, czy lepsza jest legalizacja, czy zakup nowej. Na to i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Żywotność zbiornika LPG

Niezależnie od tego czy samochód wyposażony jest w fabryczną instalację gazową, czy sami zakładamy instalacje do alternatywnego źródła paliwa, to jego nieodzownym elementem jest butla gazowa. Jest to zbiornik cylindryczny lub toroidalny, w którym przechowywana jest mieszanka propan-butanu. Przy zakupie nowego sprzętu otrzymujemy homologację (pozwolenie na użytkowanie) na 10 lat. Czy oznacza to, że po tym okresie butla nadaje się jedynie do wymiany? Nic bardziej mylnego! Najczęściej żywotność butli jest zdecydowanie wyższa. Jeżeli jej stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, to może być użytkowana przez okres nawet 20 lat! Jednak co zrobić, aby można było ją użytkować po upływie pierwszych 10 lat? Butla musi otrzymać przedłużoną homologację? Ale jak powinien odbyć się ten proces? O tym przeczytasz dalej!

Kto dokonuje homologacji butli z LPG

Proces dopuszczenia butli LPG do dalszego użytkowania, warto zacząć od wizyty w warsztacie zajmującym się instalacjami gazowymi. Jednak nie każdy zakład będzie miał możliwość przedłużenia homologacji. Jedynie warsztaty posiadające specjalne uprawnienia nadane przez Transport Dozoru Technicznego, będzie mógł dokonać badania technicznego butli i na jego podstawie określić czy butla może otrzymać homologację na kolejne lata użytkowania. Jednak aby badanie mogło dojść do skutku, to diagnosta musi na tablicy znamionowej znajdującej się na butli odczytać niezbędne informacje. Są to między innymi:

  • Numer Seryjny butli,
  • Numer Homologacji 67R,
  • Dane Producenta,
  • Data Produkcji i Data Ważności,
  • Pojemność zbiornika.

Homologacja butli tylko po upływie 10 lat?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że homologacja butli może być konieczna nie tylko wtedy kiedy zbliża się koniec 10-letniego terminu jej użytkowania. Konieczna jest również każdorazowa homologacja po wypadku, wskutek którego czasowo zostanie odebrany Ci dowód rejestracyjny. Ponadto samochody sprowadzone spoza granic naszego kraju, które wyposażone są instalację gazową, również muszą otrzymać homologację wydaną przez Transportowy Dozór Techniczny. Oczywiście homologacja musi być również przeprowadzona podczas wymiany zbiornika LPG.

Jak wygląda badanie stanu technicznego zbiornika LPG?

Inspektor TDT podczas badania stanu zbiornika sprawdza szereg elementów, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania instalacji gazowej. Jest to kluczowe, aby zbiornik był w odpowiednim stanie, aby zminimalizować ewentualne zagrożenia podczas kolizji czy wypadku, a także w codziennej eksploatacji pojazdu. Najczęściej badanie zaczyna się od sprawdzenia zewnętrznej i wewnętrznej powłoki zbiornika. Szuka się tam uszkodzeń mechanicznych, widocznych odkształceń czy nieszczelności, które dyskwalifikują zbiornik z dalszego użytkownika. Do kolejnych elementów, które wpłyną na brak przedłużenia homologacji, są ślady po pożarze, czy przetarcia zbiornika powodujące zmniejszenie ścianek zbiornika (najczęściej w zbiornikach montowanych pod samochodem). W czasie przeglądu butli sprawdza się również wytrzymałość ciśnieniową butli LPG oraz stopień napełnienia butli LPG. Jeśli diagnosta nie będzie miał zastrzeżeń do żadnego z elementów, to butla otrzyma homologację na kolejne 10 lat. Nie przewiduje się otrzymania przedłużenia homologacji na okres krótszy.

Ile kosztuje homologacja butli?

Sama homologacja jest zdecydowanie tańsza od zakupu nowej butli. Większość warsztatów wycenia tę usługę w kwotach pomiędzy 200 zł a 250 zł. jest to kwota kilkukrotnie mniejsza od zakupu dobrej jakości butli, od sprawdzonego producenta. Dlatego homologacja jest tak popularna w naszym kraju. Jednak należy mieć świadomość że jeśli stan techniczny butli będzie nieodpowiedni, to będziemy musieli liczyć się z zakupem nowego zbiornika. W naszym sklepie znajdą Państwo najwyższej jakości zbiorniki LPG w doskonałych cenach. Zapraszamy do sprawdzenia oferty!

(4.2/5), głosów: 83
Ocena strony
« powrót

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Copyright © 2013-2024 P.H.U. LPG AUTO GAZ
X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
25 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.