Język:
Language PL Language EN
Waluta:
0

Najpopularniejsze mity dotyczące LPG

Andrzej Siedlik
331
« powrót

Wraz ze wzrostem popularności montażu instalacji LPG w samochodach, przez lata pojawiły się mity na temat jej funkcjonowania czy bezpieczeństwa. Wiele z nich jest na tyle głęboko zakorzenionych w ludzkiej świadomości, że bezkrytycznie uważają je za prawdę. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozprawić z tymi najpopularniejszymi, które najmocniej uderzają w osoby planujące założenie instalacji gazowej w swoim samochodzie.

Gaz zmniejsza osiągi auta

FAŁSZ! W przypadku nowych instalacji, które zostały w profesjonalny sposób zamontowane i wyregulowane, nie ma zauważalnych spadków osiągów samochodu. Przy dobrze dobranej instalacji do typu silnika znajdującego się w samochodzie, spadek mocy samochodu w skrajnych przypadkach wynosi około 3%. Jest to oczywiście wartość nie wpływająca na codzienne poruszanie się na drogach.

Mit ten należy do jednych z najpopularniejszych, przez co wiele osób ostrożniej podchodzi do montażu instalacji LPG. Jednak jak wskazują wszelkie badania, gaz ziemny jest najtańszą alternatywą dla osób, które codziennie pokonują nawet niewielkie dystanse. O oszczędnościach płynących z założenia instalacji, przeczytać można więcej w naszym niedawnym artykule, TUTAJ.

Butla na LPG zajmuje całą przestrzeń bagażową

Często słyszymy, że instalacja nie powinna być zakładana do samochodów, które przeznaczone są dla dużych rodzin. Jednak odpowiednio dobrana butla do naszego samochodu nie sprawi żadnego uszczerbku na przestrzeni bagażowej. Butle toroidalne najczęściej znajdują się w miejscu koła zapasowego, w związku z czym nie zmniejszają one przestrzeni bagażowej. Zbiorniki takie charakteryzują się jednak zmniejszoną powierzchnią, przez co zasięg samochodu jest w pewnym sensie ograniczony. Musimy zadbać jedynie o miejsce na koło zapasowe, które bez problemu zmieści się w garażu lub przestrzeni między tylną kanapą a przednimi siedzeniami.

Brzydki zapach przy instalacji gazowej

Najczęściej ten problem pojawiał się w starych instalacjach, w których mogły występować pewnie nieszczelności. Przy nowoczesnych instalacjach, składających się z elementów pochodzących od renomowanych producentów ten problem nie występuje. Jeśli skorzystamy z dobrego warsztatu, specjalizującego się w instalacjach gazowych a sam specjalista rzetelnie wykona swoją pracę, nie ma możliwości, aby poczuć woń gazu w samochodzie. Warto poszukać odpowiedniego warsztatu i nie kierować się kryterium ceny, ponieważ na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać.

Instalacje gazowe są niebezpieczne?

W przypadku nowych instalacji, zarówno zbiorniki, jak i pozostałe akcesoria są przebadane pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także oddziaływania czynników zewnętrznych. Materiały wykorzystane do ich produkcji, jak również technologie wykorzystywane przy produkcji zapewniają bezpieczeństwo na tym samym poziomie co w przypadku samochodów jeżdżących na benzynę czy diesla. Szereg badań nad bezpieczeństwem użytkowników instalacji na przestrzeni ostatniej dekady wskazuje na brak zależności pomiędzy instalacją gazową a gorszymi konsekwencjami podczas wypadku samochodowego.

Czy wszystkie silniki nadają się do zagazowania

W przypadku wykorzystania nowoczesnych instalacji, nie ma przeciwwskazań dotyczących założenia instalacji gazowej do każdego typu silnika. Początkowe wersje instalacji gazowych miały problem z silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa, jednak wraz z coraz większą popularnością instalacji wykorzystującej propan-butan, powstały systemy dostosowane do tego typu silników. Dzięki zastosowaniu potocznie nazywanych dotrysków nie musimy obawiać się o stan naszych wtrysków paliwa.

Instalacja LPG w każdym warsztacie zakładana jest tak samo

To oczywiście mylne stwierdzenie, na którym żerują warsztaty nieposiadające specjalistów zajmujących się zakładaniem instalacji gazowych. Nie warto oszczędzać na częściach wykorzystywanych podczas zakładania instalacji, jak również na stawce mechanika. Prawdziwą oszczędność możemy zaobserwować podczas cyklicznych tankowań, kiedy to w naszym portfelu zostaje więcej pieniędzy. Dobrej jakości części posłużą nam znacząco dłużej bez konieczności ich wymiany, a dodatkowo nie będą miały większego wpływu na nasz silnik.

Małe podsumowanie

To jedynie kilka najpopularniejszych mitów dotyczących instalacji gazowych, jednak uważamy je za najbardziej spopularyzowane przez kierowców. Jeśli nie wiemy, jak instalacja będzie sprawowała się z naszym silnikiem oraz jaki będzie jej szacunkowy koszt, warto zasięgnąć porady w zakładach zajmujących się ich montażem. Wybierajmy tylko sprawdzone i polecane warsztaty, a będziemy mieli pewność, że instalacja będzie służyła nam przez długie lata.

(4.8/5), głosów: 6
Ocena strony
« powrót
Copyright © 2013-2019 P.H.U. LPG AUTO GAZ
Realizacja artnex.pl
X
Niestety jesteśmy poza biurem.
Chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie,
kiedy wrócimy do pracy?
Podaj swój numer telefonu
21 klientów dzisiaj zamówiło rozmowę z nami.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych.
Tylko oddzwonimy.